Pętla Kędzierzyńska (łatwa, 5h, 18km)

 

Trasa Stadion Kuźniczka – Przystań Szkwał – Śluza Koźle – Odra – Śluza Kłodnica – Syfon Przepustowy – Stadion Kuźniczka

Długość : 18 km .

Czas spływu : około 5 godzin.

Stopień trudności : łatwa ( 2 śluzowania na trasie ).

Cena 40 zł / osoba OBEJMUJE :

-miejsce w kajaku dwuosobowym

-wiosło i kamizelkę asekuracyjną

-transport kajaków

-opiekę instruktora

-opłaty za śluzowanie

Trasa wiedzie przez najciekawsze zakątki Kędzierzyna-Koźla związane z historią architektury wodnej tego miasta. Ropoczynamy na stanicy kajakowej przy Stadionie Kuźniczka .Następnie mijamy ogródki działkowe i przenosimy przez próg na Żabieńcu na wysokości McDonalda.Następnie spływamy Kłodnicą do jej ujścia z Odrą i przepływamy do Przystani Szkwał. Na trasie widzimy oddany 16 sierpnia 2010 r. 398 metrowy most przez Odrę, w którego konstrukcji przęsło nurtowe ma długość 140m i jest najdłuższym przęsłem wybudowanym metodą betonowania nawisowego w Polsce. Za niecałe 1,5kilometra wpływamy do zabytkowej śluzy z 1830r.(elementy z 1812r.), kończąc na Polsce. Pokonujemy różnicę ok. 2m i po otwarciu drewnianych wrót wypływamy w dalszą podróż przepływając obok przystani.

Po przepłynięciu ok. 1km mijamy wyspę i widzimy metalowy most kolejowy nad Odrą. Płynąc dalej w dół rzeki na 3km wpływamy do basenów portu Koźle, który swoje lata świetności ma już za sobą, jednakże do chwili obecnej można w nim spotkać załadowane węglem barki oraz pchacze. Port został wybudowany w latach 1891 – 1908.Po wypłynięciu z Portu wpływamy do Kanału Gliwickiego, którego budowę rozpoczęto w 1933r. (14 maja 1934 wmurowano kamień węgielny, a w uroczystości brał udział Rudolf Hess ).Oficjalne otwarcie odbyło się 8.12.1939r. Kanał nosił też nazwę Kanału Adofa Hitlera.

Po przepłynięciu ok. 6 km i 300m docieramy do największej, na Kanale Gliwickim i jednej z największych w Polsce śluz. Śluza w Kłodnicy , w której różnica poziomów 10,45m !Po pokonaniu ok. 11m w górę śluzy wypływamy w dalszą drogę, która na Kanale kończy się na wysokości tzw. Syfonu. Fachowa nazwa tego miejsca to przepust syfonowy. Kłodnica przepływa pod Kanałem Gliwickim. Jest to jedno z dwóch takich miejsc w Polsce. Drugie to akwedukt Fojutowo na Wielkim Kanale Brdy. W tym miejscu wyjmujemy z wody kajaki i przenosimy je na rzekę Kłodnicę. Jest to pierwsza tzw. przenoska.Po zwodowaniu kajaków na Kłodnicę pozostaje nam do pokonania trasa przebiegająca obok ogródków działkowych oraz obok siedziby MOSIR-u na Kuźniczkach, gdzie kończymy spływ.

może ci się spodobać