Spływ Odrą (średnia, 4-5h, 20-25km)

Spływ rzeką Odrą odcinek 1

Trasa Dziergowice – Kędzierzyn

Długość : 20 km .

Czas spływu : około 3-4 godzin.

Stopień trudności : średnia

Trasa stosunkowo łatwa , ponieważ płynie się przyjemnie z nurtem Odry. W połowie czerwca na tym odcinku rzeki odbywa się jedyny w Polsce Międzynarodowy Spływ Pływadeł. Trasa bez przeszkód i śluz.

Rzeka Odra liczy sobie 854 km , więc warto chociaż przepłynąć te 20 km. Zaczynamy spływ w miejscu starej przeprawy w Dziergowice/Przewóz  na Odrze. Trasa spływu wiedzie rzeką Odrą do Przystani Szkwał. Trasa łatwa , jej trudność wynika z dystansu .Nie wymaga dużych umiejętności, ale dla osób z przygotowaniem kondycyjnym . Trasa , urozmaicona krajobrazowo widokami Odry. Spływ kończymy  na Przystani Szkwał w Koźlu. Trasa polecana również dla rodziców z dziećmi.

Spływ Odrą odcinek 2

Trasa Kędzierzyn-Krapkowice

Długość : 25 km .

Czas spływu : około 4-5 godzin.

Stopień trudności : średnia

Na trasie 2 śluzy , rzeka szeroka z nurtem , spływ kończymy w Porcie w Krapkowicach

7.Pętla Kędzierzyńska

Trasa Stadion Kuźniczka – Kłodnica – śluza Koźle – Odra – port – Kanał Gliwicki – śluza Kłodnica – syfon przepustowy- Kłodnica-Stadion Kuźniczka

Długość : 18 km .

Czas spływu : około 4-5 godzin.

Stopień trudności : średnia

Trasa wiedzie przez najciekawsze zakątki Kędzierzyna-Koźla związane z historią architektury wodnej tego miasta. Na trasie dwie śluzy zabytkowa oraz jedna z największych w Polsce, a także syfon przepustowy. Trasa wiedzie przez najciekawsze zakątki Kędzierzyna-Koźla związane z historią architektury wodnej tego miasta. Ropoczynamy na stanicy kajakowej przy Stadionie Kuźniczka.Następnie mijamy ogródki działkowe i przenosimy przez próg na Żabieńcu na wysokości McDonalda. Następnie spływamy Kłodnicą do jej ujścia z Odrą i przepływamy do Przystani Szkwał. Na trasie widzimy oddany 16 sierpnia 2010 r. 398 metrowy most przez Odrę, w którego konstrukcji przęsło nurtowe ma długość 140m i jest najdłuższym przęsłem wybudowanym metodą betonowania nawisowego w Polsce.  Za niecałe 1,5kilometra wpływamy do zabytkowej śluzy z 1830r.(elementy z 1812r.), kończąc na  Polsce. Pokonujemy różnicę ok. 2m i po otwarciu drewnianych wrót wypływamy w dalszą podróż przepływając obok przystani.

Po przepłynięciu ok. 1km mijamy wyspę i widzimy metalowy most kolejowy nad Odrą. Płynąc dalej w dół rzeki na 3km wpływamy do basenów portu Koźle, który swoje lata świetności ma już za sobą, jednakże do chwili obecnej można w nim spotkać załadowane węglem barki oraz pchacze. Port został wybudowany w  latach 1891 – 1908.Po wypłynięciu z Portu wpływamy do Kanału Gliwickiego, którego budowę rozpoczęto w 1933r. (14 maja 1934 wmurowano kamień węgielny, a w uroczystości brał udział Rudolf Hess ).Oficjalne otwarcie odbyło się 8.12.1939r. Kanał nosił też nazwę Kanału Adolfa Hitlera.

Po przepłynięciu ok. 6 km i 300m docieramy do największej, na Kanale Gliwickim i jednej z największych w Polsce śluz. Śluza w Kłodnicy , w której różnica poziomów 10,45m !Po pokonaniu ok. 11m w górę śluzy wypływamy w dalszą drogę, która na Kanale kończy się na wysokości tzw. Syfonu. Fachowa nazwa tego miejsca to przepust syfonowy. Kłodnica przepływa pod Kanałem Gliwickim. Jest to jedno z dwóch takich miejsc w Polsce. Drugie to akwedukt Fojutowo na Wielkim Kanale Brdy. W tym miejscu wyjmujemy z wody kajaki i przenosimy je na rzekę Kłodnicę. Jest to pierwsza tzw. przenoska.Po zwodowaniu kajaków na Kłodnicę pozostaje nam do pokonania trasa przebiegająca obok ogródków działkowych oraz obok siedziby MOSIR-u na Kuźniczkach, gdzie kończymy spływ. 

może ci się spodobać